Co je Lanugo? Jemné vlásky z dělohy, které chrání vaše miminko

Jelikož na ultrazvuku není vidět, mnozí rodiče nevědí, že důležitou součástí nitroděložního vývoje miminka jsou první chloupky jemné jako chmýří, které mu pokrývají celé tělo od obličeje až po končetiny.
Splňuje několik klíčových funkcí, které fascinují vědce a vědkyně po celém světě. Ne všichni novorozenci se s ním rodí, ale v bříšku naroste všem. Lanugo. Některé maminky překvapí, když se jim narodí chlupaté miminko – jeho tělíčko od čela, líček až po záda a končetiny pokrývají křehké chloupky, mnohé drží na místě ještě i hrudkovitou, bílou, mazlavou a kluzkou látku podobající se tvaru nebo podobně.

Jedná se o lanugo, které drží na tělíčku tento „mázek“, vernix caseosa, a obě splňují důležité úkoly, aby se vaše miminko mělo v bříšku dobře a bylo pod jejich pilnou ochranou.

Děti se učí už v děloze. Jak jim můžete pomoci? Miminka přicházejí na svět už se souborem nějakých vědomostí. Díky nim vnímají některé záležitosti pozorněji a pomáhá jim to potom i při učení se nových podnětů v jeho domově. I rodiče to dokážou určitým způsobem ovlivnit a měli by na tom pracovat už od momentu, kdy je děťátko v bříšku.
Ochlupené novorozeně – je to možné?
Ne všechna novorozeně se rodí s lanugem, vlastně jich je podle výzkumů kolem 30%. Pokud ho má i vaše miminko, nemusíte dělat nic, obvykle během prvních týdnů (do cca 2 měsíců) vymizí úplně samo – nahradí jej vellusové chloupky a později na místech jako hlavička, obočí terminální vlas.

Miminka s lanugem však mnohem častěji zažívají maminky předčasňátek, protože lanugo nestihne vypadnout. A zažívají ho i dospělí či teenagery – kdy?

Co je to vlastně lanugo a kdy miminku naroste?
První vlásky, chloupky produkované vyvíjejícími se vlasovými folikuly (vačkami) u miminka v bříšku se jmenují lanugo. Toto slovíčko má latinský původ: „lana“ znamená vlna, souvisí s jemností a křehkostí lanuga.

Lanugo jsou tedy tenké, měkčí chloupky se stejnou délkou. Rostou stejnou rychlostí, ale postupně na různých částech těla plodu. Obvykle jsou bez pigmentu, ale závisí to na genetice – miminka tmavší pleti ho budou mít viditelnější, budou tedy tmavší.

Podle studií začíná lanugo růst na pokožce kolem obočí, nosu, čela, hlavy, pokračuje od hlavy po zádech, plecích a ramenou až na prsty na nohou. A to od přibližně od 9.-12. týdne těhotenství (někde se udává od 14.-16. týdne těhotenství, od 17. týdne vyrůstá na zadní části těla, od 18.-19. týdne přední části těla).

Jeho růst vrcholí kolem 28. týdne těhotenství a postupně začíná vypadávat – do 7.-8. měsíce, kdy jej nahrazuje vellusový vlas – pokrývá stejná místa. Někteří donošení novorozenci si na svět přinesou jeho drobné zbytky, mnohem častěji si však lanugo všimnou rodiče předčasňátek (pokrývá trup, končetiny a hlavičku).

Když lanugo vymění vellus a terminální vlas (i jak se měníme v pubertě)
Dočasné lanugo se ještě v děloze vymění za tzv. vellusový vlas – jemný vlásek bez dřeně, který obsahuje málo pigmentu (opět platí, že tmavší pleť bude mít tmavší vellusové vlásky).

Jsou to krátké chloupky, které se budou nacházet na celém těle vašeho miminka kromě míst bez vlasových folikul, tedy dlaní, šlap nožiček, očních víček a rtů, nehtů a pupíku. Vlasové váčky vellusu neovlivňuje hormonální činnost a nejsou ani propojeny s mazovými žlázami.

Na rozdíl od terminálního vlasu, který miminkům naroste z větších vlasových váčků a je hrubší, pevnější, obsahuje melanin a má různou délku. Proto se dělí na kratší typ – řasy, obočí, chloupky v nose a v uších, a dlouhý typ – vlasy na hlavě, vousy, ochlupení v podpaží, na hrudi a bradě.

V pubertě samozřejmě dochází u dětí vlivem hormonů ke změně vellusu na terminální vlas právě v okolí pohlavních orgánů, podpaží, u chlapců na hrudi a bradě.

Také jste nad tím přemýšleli? Jak dýchá miminko v bříšku?
Pro nás samozřejmost, pro plod v děloze náročný úkol, který musí poctivě nacvičovat. Ano, mluvíme o prvním nádechu po narození. Samozřejmě nitroděložní procvičování plic není skutečné dýchání, protože kyslík děťátko dostává prostřednictvím placenty.
Kotva mezi vernixem a pokožkou děťátka
Lanugo plní jednu velmi důležitou funkci. Tvoří jakoby kotvu mezi vernixem, mázkem a pokožkou dítěte – bez tohoto ochlupení by se mazlavá látka vernix udržela na pokožce miminka jen velmi těžko. Společně plod chrání a udržují v teple, dokud si miminko nevyvine dostatek tuku, aby zastoupil funkce lanuga i vernixu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram