Pálení žáhy v těhotenství: 10 tipů pro rychlou úlevu podle odborníků

Pálivý pocit na hrudi, kyselá chuť v ústech a krku, problémy s polykáním, nevolnost až zvracení – i vy to znáte? Pálení žáhy v těhotenství není nic výjimečného, ​​potrápit umí ve III. trimestru až dvě třetiny žen. Jak si ulevit? Zeptali jsme se na názor odborníka a odbornice z Gastrocentra Bezručova.
Pálení žáhy je symptom refluxu iu těhotných
„Pálení žáhy (medicínský pyróza) je způsobeno refluxovou chorobou jícnu (GERD, Gastro-esophageal reflux disease),“ vysvětlila MUDr. Zuzana Vrablicová, PhD. z Gastroeneterologického centra Bezručova. Jícen je trubicový orgán, který spojuje hltan a žaludek. Je tvořen svalovinou, vystlaný sliznicí s exokrinními žlázkami, zvlhčujícími potravu.

U těhotných žen se nejedná o výjimečný stav. Uvádí se, že až 25% žen trpí pálením žáhy během I. trimestru, o něco více během II. a až 75% těhotných během III. trimestru těhotenství.

„V těhotenství se vyskytuje přibližně u 30-50% těhotných žen. Ale jen malé procento (méně než 3%) těhotných žen vyhledá lékaře či lékařku, gastroenterologa či gastroenteroložku, a to v případě neúčinnosti režimových, dietních opatření a volně dostupných léčiv,“ pokračuje Vrablicová.

Čekáte miminko? 11 vitamínů a minerálů, na které nezapomínejte
Vitamíny v těhotenství – které hlavně a kde je nalézt? Vitamíny a minerály by měly být součástí stravy každé ženy, ale v těhotenství jsou pro nás zvláště důležité. Všechny přece chceme, aby naše děťátko dostalo hlavně to, co potřebuje pro svůj zdravý vývoj. Které vitamíny a minerály jsou tedy klíčové?
Hormony progesteron a relaxin, ale také tlak dělohy
„Jde o klinický stav, při kterém dochází ke zpětnému toku žaludečnímu obsahu ze žaludku do jícnu,“ říká Vrablicová. Za normálních okolností se totiž spodní svěrač jícnu (jakoby zpětná záklopka) po přechodu jídla do žaludku uzavře a tak zabraňuje tomuto zpětnému přechodu jak žaludečních šťáv, tak natrávené potravy. Když jste těhotná, probíhá ve vašem těle množství změn, včetně hormonálních.

„Refluxová choroba jícnu (GERD) je v těhotenství způsobena hormonálními změnami, zejména hormony progesteronem a estrogeny. V prvním trimestru k relaxaci hladké svaloviny dolního jícnového svěrače přispívá také hormon relaxin. V pozdějším stadiu těhotenství se uplatňují „mechanické“ faktory, a to zvýšený nitrobřišní tlak v důsledku zvětšující se dělohy a rostoucího plodu.

Hormony progesteron a estrogeny snižují tlak v dolním jícnovém svěrači a zpomalují vyprazdňování žaludku, čímž umožňuje zpětný tok žaludečního obsahu do jícnu. Hladiny těchto hormonů se zvyšují během těhotenství.

Proto to škrábání v krku, pálení v hrudníku či nutkání na zvracení
Zpomalování trávení znamená, že potrava zůstává v žaludku déle než obvykle. Svalové sevření jícnu je rovněž uvolněné, tedy žaludeční šťávy is natrávenou potravou mohou putovat vzhůru.

A způsobovat to, co tak dobře znáte: nepříjemné pálení a tlak na hrudi, za hrudní kostí, nutkání na zvracení a nevolnost, pocit kyselosti až hořkosti v ústech, bolest vyzařující do oblasti krku a úst, škrábání v krku až v některých případech kašel, křeče či problémy s polykáním, zápach z úst.

Pro mnohé maminky trápení porodem skončí
Jistě znáte známé: „Co mi pomohlo k pálení žáhy? Jedině porod!“. Pro mnohé maminky se skutečně pálení žáhy objeví jedině s těhotenstvím a porodem skončí. „Po porodu klesnou hladiny progesteronu na fyziologické hodnoty (i během menstruačního cyklu) a neovlivňují tlak dolního jícnového svěrače. Tím po porodu odeznívají i příznaky pálení žáhy,“ dodává MUDr. Vrablicová.

Zároveň upozorňuje: „U žen, maminek, u kterých přetrvává pálení žáhy i po porodu, pravděpodobně souvisí s již předchozí refluxní chorobou jícnu, která byla nepoznaná, eventuálně měli již před těhotenstvím přítomnou anatomickou abnormalitu (např. hiatová hernie, nedovíravost) , která je predisponovala k onemocnění GERD.“

Jak si pomoci v případě pálení žáhy? Zde je 10 tipů a rad
V Gastroenterologickém centru Bezručova mají odborníci a odbornice zkušenosti is těhotnými pacientkami s refluxem, tedy s pálením žáhy jako jeho symptomem. Shromáždili jsme nejúčinnější rady a tipy, jak by si těhotné ženy mohly od pálení žáhy ulevit. Pokud by nepomohli, neváhejte navštívit gastroenterologa či gastroeneteroložku.

1) Jezte častěji a pomaleji, 2-3 hodiny před spánkem bez jídla
„Jako prvořadé se doporučuje změna životního stylu u pacientky, tedy vyhýbat se velkým porcím jídla, jíst raději menší porce 5krát denně. A po jídle neležet 2 hodiny,“ upozornil MUDr. Igor Šturdík, PhD..

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram