Lze otěhotnět i během menstruace? Kdy se šance zvyšuje, podle odbornice

Možná i vy jste slyšeli, že pravděpodobnost otěhotnění během menstruace je velmi nízká. Přesto – stává se.
Pokud je vaše antikoncepce založena pouze na přesvědčení, že během menstruace otěhotnět nemůžete, budete muset své tělo začít lépe sledovat. Na samotnou menstruaci se nespoléhejte.

Během menstruace ne?
Lékaři se shodují v tom, že můžete otěhotnět i během menstruace. Lékařka Mary Jane Minkinová z Yale School of Medicine potvrzuje, že je to možné. Na druhé straně dodává, že pravděpodobnost otěhotnění je nejvyšší během ovulace, stále však zůstává i možnost, že otěhotníte během menstruace.

Populární tenistka Serena Williams překvapila, když v roce 2018 tvrdila, že během těhotenství zažila klasickou menstruaci. Těhotenský test si udělala jen na naléhání přátel. Šokující bylo proto zjištění, že těsně po této „menstruaci“ jí na testu vyšly dvě čárky. Takže… Je možné být těhotná i menstruovat? Více s odbornicí MUDr. Zuzanou Bříškovou.
Sex během samotné menstruace není pro každého, několik párů se mu vyhýbá. Může se zdát řešením pro ty, kteří se vyhýbají otěhotnění, odmítají jiné typy antikoncepce a myslí si, že během menstruace k němu dojít nemůže.

Kdy se dá otěhotnět během menstruace
Doktorka Minkin pro Mother.ly uvádí, že pravděpodobnost otěhotnění během menstruace je vyšší zejména na jejím konci. Zejména pokud máte krátký cyklus.

Běžný menstruační cyklus trvá 24-38 dní. V tomto období je přibližně 13-15 dní přibližně ve středu cyklu, kdy by měla probíhat ovulace a pravděpodobnost otěhotnění je nejvyšší. Máte-li cyklus v trvání 21-23 dní, ovulaci můžete mít během cyklu dříve – někdy hned po skončení menstruace.

Jelikož spermie v prostředí uvnitř dělohy mohou přežít i více dní (uvádí se až 5 dní), mohou jednoduše na vajíčko „počkat“. V praxi to znamená, že pokud máte sex koncem menstruace, spermie přežijí dejme tomu 5 dní a ovulace nastane například 4 dny po menstruaci, můžete otěhotnět.

Překvapení v podobě otěhotnění během menstruace může čekat i starší ženy. Menstruační cyklus bývá méně pravidelný, ovulace se může objevovat dříve, proto při plánování těhotenství na samotný menstruační kalendář nelze spoléhat.

Sledujte své tělo
Je pravda, že pravděpodobnost otěhotnění během menstruace je nižší než u typického, pravidelného cyklu normální délky. Pokud upřednostňujete přirozené metody plánovaného rodičovství, chce to víc než vědět, kdy máte menstruaci.

Existují metody, které kombinují pozorování více faktorů vašeho těla a jejich kombinací dokážou relativně přesně stanovit, kdy u vás dochází k ovulaci. Jako doplněk můžete používat ovulační testy, které si zakupte v lékárně.

Sex během menstruace má navíc rizika v podobě infekcí, na co musíte také myslet. Jiní říkají zase o výhodách v podobě lepší lubrikace pochvy. Je ke zvážení, čemu kdo dává přednost.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram