37.týden těhotenství: Miminko nabírá 10 gramů tuku denně, trénuje krmení a dýchání

Růst miminka se zpomaluje, vy možná dokonce zhubnete, ale nemějte strach. Miminko nabírá tuk, dozrávají mu vnitřní orgány. V kolem 95% případů se obrací hlavičkou dolů a takto sestoupí hlouběji do pánve. Jistě vás potěší, když prozradíme, že se obrací za světlem, trénuje si obličejové výrazy, citlivě vnímá váš hlas a tlukot srdce… Tady jsou další zajímavosti, které se dějí ve 37. týdnu těhotenství.
Ve zkratce: Co se děje během 37. týdne těhotenství?
TRIMESTER: 3.

Zbývající týdny: 3 (až 5)

VÝVOJ MIMINKA: miminko měří a váží v průměru: 35 cm (od hlavy po zadeček)/47-54 cm (od hlavy po patičky)/ 2,7-3 kg, zpomaluje se růst, nabírá na váze 10-14 gramů denně, srdíčko bije rychlostí 120-160 úderů za minutu, fyzicky je připraveno na porod, ale některé orgány ještě dozrávají a imunitní systém se vyvíjí, mozek dozrává, miminko si zkouší různé obličejové výrazy, přijímá protilátky přes pupeční šňůru, plíčka jsou plně vyvinuty, se polykáním trénuje dýchání a krmení po porodu, citlivě vnímá zvuky z okolí, poslouchá tlukot vašeho srdce, cucá si prst, ve střívkách sbírá první stolici (smolku), chvíle spánku se střídají s chvilkami bdění, protože se takové takové, ale ne prostor zmenšuje, pokud čekáte dvojčata – prostor v děloze je omezenější a pohyby cítíte spíše jako mrvení, jemné přesuny, většina miminek se obrací hlavou dolů, tváří k vaší páteři a takto se chystá na sestup do pánve a tedy pozdější přechod porodními cestami v této poloze

TĚLO MATKY: mění se těžiště těla pro pokles bříška kachní chůze (buďte opatrné), některé těhotné ženy chrápou pro vysoušení sliznice nosu, pomalé přibývání na váze – přibírá hlavně miminko, prsa plná mleziva (kolostra), tělo se připravuje na porod tréninkem (poslíčci, tvrdnutí bříška), otoky , instinkt hnízdění, pánevní bolest (pokud bříško pomalu klesá), nervozita, úzkosti (mohou vést k bizarním snům), pokud čekáte dvojčata, toto budou poslední dva týdny, kdy si je v bříšku užijete (zřejmě s vámi lékařka či lékař předebatují možnou indukci porodu ve 38. tt, pokud je vaginální porod možný)

SYMPTOMY: pokles bříška spojený s lehčím dýcháním, tlakem v pánvi, ustupování pálení žáhy (může-nemusí být), hemoroidy a zácpa, tlak na močový měchýř – pocit mokrých kalhotek, problémy se spánkem, falešné kontrakce-poslíčci, tvrdnutí bru strie, bolesti hlavy a zad, nadýmání, otoky nohou a rukou, vaginální infekce (změna ve vaginálním výtoku), hustší, zářivější vlasy, fleky na pokožce, křeče, změny nálad, závratě, zvýrazněný čich, chutě, plná prsa s kolostrem (může vytékat), některým maminkám se vrátí nevolnosti

Indukce porodu: Je několik způsobů, jak lékaři a lékařky vyvolávají porod
PŮROD
Jak se uměle vyvolává porod? A opravdu to bolí víc? Tady je vše, co potřebujete vědět
Víte, co je potermínové těhotenství? Kdy přistupují lékaři a lékařky k indukci, tedy uměle vyvolávají porod? Jakými způsoby? Jaká jsou rizika či benefity? O všem důležitém, co potřebujete vědět, jsme si povídali s gynekologičkou a porodnicí MUDr. Zuzanou Bříškovou, MPH z ambulance EMIMED.
Miminko potřebuje ještě dozrávat
Vítejte ve 37. týdnu těhotenství, období, kdy se kdysi považovalo miminko v bříšku za zralé na porod, ale po novém (po roce 2013) došlo k redefinici, tedy zralé a plně vyvinuté se považuje až ve 39. tt, proto je vhodné jej nechat v bříšku co nejdéle – „dozrávat“. Přesto je třeba si uvědomit, že každé tělo ženy je individuální, stejně tak těhotenství a proto i termín porodu.

Doporučujeme zkontrolovat tašku do porodnice, aby obsahovala vše potřebné, nacházela se na místě poblíž dveří, abyste ji nemuseli hledat, a naplánujte si nejkratší cestu do porodnice, protože se nacházíte v období, kdy je vše možné – i porod.

Jen 4% dětí se narodí v termínu
Nespoléhejte se na to, že miminko se narodí v termínu vypočteném vaším gynekologem či gynekologičkou. V roce 2013 proběhla studie s 18 700 australskými těhotnými ženami, podle které se jen do 5% porodů odehraje v přesně stanovený termín porodu. Počítá se s tím, že děťátko narozené 2 týdny před – nebo 2 týdny po vypočteném termínu je stále narozeno „v termínu“.

Podle dat z amerického CDC se kolem 10% ze 3, 8 mil. dětí narozených v roce 2017 narodilo před termínem a předčasně, tedy před 37. tt, 26% byly děti narozeny mezi 37.-38. tt, 57% dětí se narodilo mezi 39.-40. tt a 6% ve 41. tt, méně než 1% dětí ve 42. tt nebo po něm. 73% z nich bylo narozeno PŘED vypočteným dnem porodu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram