Toto je nejdražší vydražený obraz 20. století!

Slavný portrét herečky Marilyn Monroe od Andyho Warhola se v noci z pondělí na úterý vydražil v aukční síni Christie’s v New Yorku za 195 milionů dolarů.

Obraz pod názvem Shot Sage Blue Marilyn z roku 1964 od Andyho Warhola v prostorách aukční síni Christie’s v New Yorku.
Jedná se o nejvyšší cenu, za kterou se dosud vydražilo jakékoli dílo z 20. století. Dílo bylo součástí sbírky sourozenců Thomase a Doris Ammannových, ze které bylo k dispozici celkem 36 kusů od význačných malířů minulého století, například od Roberta Rymana, Cy Twomblyho nebo Francesca Clementeho. Výtěžek aukce putuje pro charitativní účely.

Slavný Warholův obraz pojmenovaný „Shot Sage Blue Marilyn“ překonal svojí prodejní cenou obraz španělského mistra Pabla Picassa Alžírské ženy (Les femmes d’Alger), který se v roce 2015 prodal za 179,4 milionu dolarů. Nejdražším veřejně prodaným obrazem je kus Salvator Mundi (Spasitel světa) od Leonarda Da Vinciho, který kupec získal za 450 milionů dolarů v roce 2017.

Podle agentury DPA není jasné, kdo si Warholovo dílo zakoupil. Aukční síň pouze uvedla, že nejvyšší nabídka přišla od člověka, který seděl přímo v sále, a ne přes telefonní linku.

Specialista na umění 20. století z aukční síně Christie’s Alex Rotter označil prodávaný portrét Marilyn Monroe za „nejvýznačnější obraz 20. století, který jde do aukce za poslední generaci“. Předlohou serigrafie je fotografie herečky pořízená k propagaci filmu Niagara z roku 1953.

Návštěvník aukční síně Christie’s pózuje u obrazu Shot Sage Blue Marilyn od Andyho Warhola.
Obraz je součástí pětidílné série, ke které se váže zvláštní historie. V roce 1964 vstoupila do Warholova ateliéru zvaného Factory (Továrna) žena s pistolí, která vystřelila na čtyři přítomné portréty Marilyn Monroe. Jeden z nich kulce unikl – to je ten, který se vydražil. Zbývající kusy jsou v soukromých sbírkách.

Portrét, na kterém je herečka vyobrazena ve výrazných barvách s modrými stíny, žlutými vlasy a červenými rty, byl v minulosti vystavován v největších světových galeriích, například v muzeu Guggenheim v New Yorku, v Centru Pompidou v Paříži nebo Tate Modern v Londýně.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram