Bulky a zvětšené uzliny: Co je potřeba sledovat a kdy už jít k lékaři?

Nejednoho rodiče vyleká, pokud pod kůží své ratolesti nahmatá bulku v podobě zvětšené lymfatické uzliny. Faktem je, že se jedná o velmi častý důvod návštěvy lékaře, ve většině případů nezávažný. Samozřejmě, stanovení konkrétní příčiny patří do rukou lékaři a v případě jakýchkoli pochybností je třeba stav děťátka konzultovat s ním.
Nač jsou nám uzliny
Lymfatickou uzlinu tvoří tkáň, která je součástí našeho imunitního systému, kterým bojujeme proti infekcím. Velikost normální uzliny na krku je do 10 mm, v podpaží a tříslech do velikosti 15 mm, uzliny musí být měkké, na dotek nebolestivé a lze je posunout vůči okolní tkáni.

V lymfatické uzlině přebývají lymfocyty, tedy bílé krvinky, jejichž role spočívá v boji proti nežádoucím mikroorganismům a toxinům. Z toho vyplývá, že zvětšená uzlina obyčejně znamená pomnožení lymfocytů, a tedy obyčejně je reakcí na infekci.

Uzliny a infekce
Jelikož naše tělo je protkáno sítí lymfatických cév a uzlin a lymfa v našem těle cirkuluje jednosměrně z tkání do krve, je většinou orientačně možné zjistit oblast infekce podle toho, která uzlina či uzliny jsou zvětšeny. Pokud tedy natrefíme u dítěte na zvětšené uzliny, měli bychom si všímat příznaků případné infekce v okolí.

Uzliny na krku se zvyknou zvětšit při infekcích dýchacích cest, chřipce, herpetické infekci či problému v dutině ústní, infekce se může skrývat i pod zuby. V ústech je třeba hledat i afty, ranky, zanícené dásně. Při pátrání po zdroji infekce není třeba zapomínat na prohlídku kůže, neboť i kožní defekty mohou způsobit zvětšení lymfatických uzlin. Zduření uzlin v záhlaví je častým příznakem virové infekce dýchacích cest, ale vyskytuje se i při postižení všemi.

U dívek v pubertě, které si holí nohy, mohou být reaktivní zvětšené uzliny ve tříslech. Důležitým faktorem bývá také kontakt se zvířaty – kousnutí či poškrábání zvířetem a také je třeba lékaři zmínit případný pobyt v cizině, zejména v exotických zemích.

Velké lymfatické uzliny spolu s typickými příznaky anginy mohou být součástí infekční mononukleózy, kterou způsobuje virus. Pokud lékař předpokládá, že jde o klasickou angínu a případně nasadí antibiotika ze skupiny aminopenicilinů, dochází u většiny pacientů k výsevu vyrážek po těle (lékař dokáže krevními testy předem potvrdit či vyloučit infekční mononukleózu a předejít tak zbytečnému nasazení antibiotik a také).

Pokud je příčinou zvětšení uzliny právě infekce, uzlina nabude normální velikosti do několika týdnů, obyčejně do jednoho měsíce. Pokud se tak nestane, uzlina se zvětšuje, případně přibývají další a další zvětšené uzliny, určitě s návštěvou lékaře neváhejte.

Kdy určitě s děťátkem navštívit lékaře
Při náhlém zvětšení uzliny a zarudnutí či zfialování kůže nad ní
Při vysoké horečce
Při nálezu zvětšených uzlin ve více oblastech těla – například v tříslech, podpaží i na krku a pod.
Při současném výskytu únavy, letargie, nechutenství, nočního pocení, ztrátě hmotnosti
Pokud jsou uzliny tvrdé a nedají se posunout vůči spodině, případně splývá více uzlin do tzv. uzliny. paketu
Pokud zvětšení uzlin nesouvisí s infekcí, případně je souvislost nejasná
Pokud se uzliny nezmenší ani po uplynutí několika týdnů od infekce, případně se zvětšují
Při zvětšených a citlivých uzlinách po dobu více než 5 dnů
Pokud zvětšené uzliny na krku způsobují potíže s dýcháním, polykáním či pitím
Pokud se uzliny velmi zvětší během 6 nebo méně hodin
Dítě vypadá vážně nemocné
Uzlina velmi citlivá na dotek
Uzlina omezuje pohyblivost krku, ramene či nohy
Při horečce trvající déle než 3 dny
U děťátka mladšího než 1 měsíc
Při jakýchkoli pochybnostech
Pokud se nejedná o infekci
V případě, že zvětšení uzlin nesouvisí s žádnou infekcí, je třeba ještě vyloučit jiná zánětlivá onemocnění neinfekčního původu – například revmatoidní artritidu či choroby pojivové tkáně – systémový lupus erytematosus a podobné, nepříliš časté příčiny. Zvětšení lymfatických uzlin může být také reakcí na více léků.

Také možnou obávanou, byť ne častou příčinou může být onkologické onemocnění – v takovém případě bývají uzliny tvrdé, nepohyblivé vůči okolní tkáni a mohou splývat více do paketů, přetrvávají dlouhodobě a obyčejně se pomalu zvětšují, obvykle nebývají bolestivé a dítě často nepřibírá nebo hubne.

Existuje i skupina příčin, které lékařské testy neodhalí a zvětšení lymfatických uzlin zůstává záhadou, vysvětlením může být reakce na nějaký nerozpoznaný zánět či škodlivinu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram