Opičí neštovice rozeznáte podle kožních příznaků, do karantény by měly jít i blízké kontakty, vysvětluje slovenský virolog

Nové pokyny ohledně krantény u opičích neštovic vysvětluje odborník. Opičí neštovice s největší pravděpodobností pandemii nezpůsobí, tvrdí WHO.
Do karantény by měly zřejmě jít i identifikované blízké kontakty nemocného člověka, který má opičí neštovice. Pro TASR to uvedl virolog Boris Klempa z Biomedicínského centra Slovenské akademie věd.

Jak poznat nemocného opičími neštovicemi?
„Při nemocném člověku se dá orientovat podle kožních příznaků. Člověk přestane být infekční, až když mu zmizí strupy na kůži, které obsahují virus. Obvykle to trvá dva až tři týdny,“ ozřejmil virolog. Zřejmě by však podle něj měly jít do karantény i identifikované blízké kontakty člověka, který má opičí neštovice. „V tomto případě by se mělo orientovat podle délky inkubační doby, která může být také až tři týdny,“ doplnil.

Opičí neštovice, případů příbývá
PÉČE A PREVENCE
Česko hlásí další nemocné opičími neštovicemi a předpokládá se, že Slovensko nebude výjimkou: Co bude, když se potvrdí iu nás – přibližují odborníci
Podle odborníků je malý předpoklad, aby se Slovensko vyhnulo opičím neštovicím, když už jsou iv okolních, ba sousedních zemích. Opičí neštovice totiž ohlásily další země a případů nestále příbývá. Odborníci nepředpokládají, že máme před sebou další pandemii, co byste ale měli o tomto onemocnění vědět? Důležité je i to, že očkování proti pravým neštovicím chrání i před opičími.
Jak se léčí opičí neštovice a existuje vakcína?
Klempa poukázal na to, že proti onemocnění lze teoreticky použít i staré vakcíny, které se používaly proti pravým neštovicím. „Je pravděpodobné, že státy si uchovávají jejich strategické zásoby. Kromě toho však existují i ​​novější generace těchto vakcín, jedna z nich, Imvanex je proti pravým neštovicím již schválena i Evropskou lékovou agenturou a dala by se nyní využít i proti opičím neštovicím,“ vysvětlil .

Podobně se podle něj dají využít i některá léčiva, jako například Cidofovir nebo Tecovirimat. Případy opičích neštovic již zaznamenaly ve více evropských zemích včetně České republiky. Na Slovensku se dosud žádný případ nepotvrdil.

Evropská unie rozhodla o společném nákupu vakcín a antivirotik pro boj proti opičím neštovicím – viru endemického v Africe a se vzácným výskytem v jiných částech světa. V rozhovoru pro švédský deník Dagens Nyheter to podle agentury Reuters uvedl Richard Bergström, generální ředitel Evropské federace farmaceutického průmyslu a sdružení (EFPIA).

Švédský deník napsal, že EU koupí vakcínu Imvanex od společnosti Bavarian Nordic a léčivo Tecovirimat od společnosti Siga Technologies ze Spojených států. Bergström uvedl, že EU zatím nepodepsala smlouvu s žádnou z těchto firem. Ujistil však, že „to půjde rychle“. „Smlouvu bychom měli mít hotovou přibližně do týdne a možná v červnu nějaké omezené dodávky,“ citoval deník vyjádření Bergströma. Agentuře Reuters se bezprostředně nepodařilo získat reakci EU na tuto zprávu. Imvanex je vakcína proti pravým neštovicím, s nimiž jsou opičí neštovice úzce spojeny.

V USA je schválena k prevenci neštovic i opičích neštovic. V Evropské unii je schválena na pravé neštovice, přestože lékaři ji mohou neoficiálně předepisovat i na opičí neštovice. Úřady veřejného zdravotnictví od začátku května zaznamenaly v celkem 19 zemích světa více než 200 potvrzených případů obvykle mírné virové infekce opičích neštovic nebo podezření na toto onemocnění. Na Evropu připadá většina – 191 – případů, z toho 118 v zemích EU. Varianta opičích neštovic, která se vyskytla v současném ohnisku nákazy, má přibližně jednoprocentní smrtnost. Zatím nebyla hlášena žádná úmrtí, konstatoval Reuters.

Opičí neštovice s největší pravděpodobností pandemii nezpůsobí, tvrdí WHO
Světová zdravotnická organizace (WHO) se domnívá, že nárůst případů nákazy opičími neštovicemi nevyvolá novou pandemii. Zatím však stále není známo, zda onemocnění dokážou přenášet i nakažení lidé, kteří nevykazují žádné příznaky onemocnění.

V pondělí to vyhlásila Rosamund Lewisová z nouzového programu WHO pro neštovice. TASR zprávu převzala od agentury Reuters.

WHO zvažuje, zda má vlnu opičích neštovic klasifikovat jako tvz. ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. V minulosti tak učinila v případě vypuknutí koronaviru i eboly, což umožnilo urychlit výzkum a poskytnutí finančních prostředků pro boj proti těmto chorobám.

„V současnosti se celosvětové pandemie (opičích neštovic) neobáváme,“ prohlásila Lewisová.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram