Podle odborníků je malý předpoklad, aby se Slovensko vyhnulo opičím neštovicím, když už jsou iv okolních, ba sousedních zemích. Opičí neštovice totiž ohlásily další země a případů nestále příbývá. Odborníci nepředpokládají, že máme před sebou další pandemii, co byste ale měli o tomto onemocnění vědět? Důležité je i to, že očkování proti pravým neštovicím chrání i před opičími.
Opičí neštovice nemají se známými planými neštovicemi nic společného. Možná jste ani nevěděli, že nakazit se jimi mohou mladí lidé, ale také děti. Na Slovensku ale není důvod k panice. Opičí neštovice (monkeypox) jsou virové onemocnění, které se ve světě až dosud objevovalo opravdu jen velmi ojediněle. První případ opičích neštovic v Evropě zaznamenali po mnoha letech začátkem května ve Spojeném království a nakažený si je zřejmě přinesl z Afriky. Postupně se případy objevují iv jiných zemích, nově hlásí již 5 případů i naši sousedé. Na Slovensku zatím nemáme potvrzený případ.
Již 200 případů opičích neštovic ve 20 zemích
Přibližně 200 potvrzených případů a více než 100 případů s podezřením na nákazu opičími neštovicemi bylo dosud zaznamenáno v zemích, ve kterých se toto onemocnění běžně nevyskytuje. Uvedla to 26. května 2022 Světová zdravotnická organizace (WHO), která zároveň vyzvala země, aby zvýšily dohled nad tímto infekčním onemocněním.
Ředitelka WHO pro infekční choroby Maria Van Kerkhoveová uvedla, že opičí neštovice byly dosud zaznamenány ve 20 zemích, v nichž jejich výskyt není běžný, přičemž WHO očekává, že počet případů ještě poroste. „Očekáváme, že bude zaznamenáno více případů. Žádáme země, aby zvýšily dohled… Je to zvládnutelná situace. Bude to těžké, ale v neendemických krajinných je to zvládnutelná situace,“ uvedla Kerkhoveová.
Jaké jsou příznaky opičích neštovic?
Mezi typické příznaky nákazy opičími neštovicemi patří:
- vyrážky, které začínají na tváři a později se rozšiřují na oblast končetin a genitálií, ale objevit se mohou i na očních rohovkách či spojivkách
- po určité době se na vyrážkách vytvoří strup, který později odpadne
- teplota – nakažení mohou mít teplotu a pociťovat bolest hlavy, zad a únavu
- inkubační doba onemocnění je obvykle 6-13 dní, ale v ojedinělých případech může být i delší
Symptomy nemoci obvykle přetrvávají dva až čtyři týdny. U menších dětí a osob s oslabenou imunitou může být průběh nemoci vážnější.
Nebudou se šířit jako COVID-19
Všechny dosavadní poznatky, které o viru a onemocnění opičích neštovic jsou k dispozici, nenaznačují, že by se virus šířil tak jako COVID-19. Pro TASR to uvedl virolog Boris Klempa z Biomedicínského centra Slovenské akademie věd (BMC SAV). „I při současném šíření v Evropě byl k přenosu zapotřebí poměrně intenzivní, blízký kontakt – často šlo o pohlavní styk,“ uvedl Klempa. I přenos kapénkovou cestou je podle jeho slov sice možný a zdokumentovaný. „Nejde však o přenos aerosolem jako u nového koronaviru, ale přenos většími kapičkami, které se nevznášejí ve vzduchu, a je tedy třeba velmi blízký kontakt tváří v tvář,“ vysvětlil virolog.
Kromě toho infekční by podle něj měli být především lidé, kteří již mají příznaky onemocnění, takže jejich izolace by měla být jednodušší. Jak dále poznamenal, na rozdíl od onemocnění COVID-19, izolační a karanténní opatření by v tomto případě měla být účinná. Klempa poukázal na to, že starší lidé (narození před rokem 1980) byli ještě očkováni proti pravým neštovicím. „Jelikož původce pravých neštovic, variola virus, a původce opičích neštovic, monkeypox virus, jsou blízko příbuzné, dochází zde ke zkřížené ochraně. Tato ochrana však určitě nebude stoprocentní a neměli bychom se na ni spoléhat,“ řekl. Obecně však mají podle něj vyšší riziko těžkého průběhu zejména děti a imunitně oslabení lidé.
Očkování proti pravým neštovicím chrání i před opičími
Vakcína proti pravým neštovicím, kterou se v minulosti očkovalo i na Slovensku, poskytuje ochranu i proti opičím neštovicím. TASR to potvrdil vedoucí Odboru imunizace Úřadu veřejného zdravotnictví Ivan Bakoss. Hlavní hygienik SR Ján Mikas potvrdil, že o celoplošném očkování se neuvažuje.

„Vzhledem k celosvětové eradikaci varioly v roce 1980 se však očkování již neprovádí. Poslední očkovaná kohorta proti variolu na Slovensku byla ročník narození 1976,“ řekl Bakoss. „Na základě studií se zjistilo, že vakcína proti pravým neštovicím účinkuje asi na 85 procent i proti opičím neštovicím,“ doplnila epidemioložka Zuzana Krištúfková.