Všimli jste si, že vaše dítě je podrážděné, plačtivé, chytá se za ouško a špatně se mu spinká? Událo se to buď po příchodu z koupaliště, nebo v době jeho nachlazení či chřipky. Bolesti oušků jsou příznakem infekce a zánětů ouška, které se nejčastěji týkají střední části ucha, ale také zvukovodu. Shromáždili jsme pro vás důležité rady od pediatriček a 13 tipů domácí léčby.
Možná právě ve vaší dětské ambulanci jste si všimli otoskopického přístroje, který vaší pediatričce či pediatrovi slouží právě k diagnostice zánětu oušek. Bolest oušek je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy lékaře v dětském věku. Proč jsou záněty oušek u dětí tak běžné? Pro stále se vyvíjející imunitní systém a v případě zánětů středního ucha zaváží i tvar dětské sluchové trubice.
Bolest ucha
ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY
Voda z bazénu může způsobit zánět zvukovodu, ale zánět středního ucha je něco jiného: Jaké jsou příznaky?
Bolest uší patří k těm nejnepříjemnějším, které vaše děti prožívají.
Naučte se odlišovat zánět zvukovodu od zánětu středního ouška
Časté jsou právě záněty zevního ucha – zvukovodu, k nimž dochází po návštěvě koupališť, při průvanu, strkání špinavých prštěků do ouška (nehty se podráždí, poškodí ušní kanálek) nebo nesprávném čištění ucha vatovými tyčinkami (tedy zatlačování ušního mazu k bláně brání přirozené samočisticí schopnosti zvukovodu).
Zánět může začít mykotickou infekcí s pocitem svědění a přechází do bakteriální infekce doprovázené bolestí. Odehrává se před ušním bubínkem.
Sluchová trubice spojuje střední ucho s nosohltanem – proto dbejte na prevenci
Mnohem častějšími jsou záněty středního ouška, které se odehrávají za ušním bubínkem. Důvodem, proč jsou tak časté u dětí, je jejich zcela nevyvinutá sluchová (Eustachova) trubice – tedy kratší, užší, více horizontálně uložená (definitivní délku dosahuje v cca 7 letech věku dítěte).
Jelikož sluchová trubice spojuje střední ouško s nosohltanem, dochází k zánětům právě v době chřipek a nachlazení: obvyklou příčinou jsou viry a bakterie, tedy je zánět komplikací infekce horních cest dýchacích.
Eustachova trubice se zanítí, oteče a za bubínkem se hromadí tekutina, což způsobuje tlak a bolest. „Za zánětem středního ucha nestojí to, že dětem do oušek nafouká, jak si mnohé maminky myslí, ale je to infekt v nosohltanu, husté soplíky, které „zatečou zevnitř“ do oušek,“ vysvětlila pediatrička MUDr. Anna Popracová.
I přesto, jak hrozně to zní a kolik bolesti dokážou záněty ouška dětem (i dospělým) způsobit, většina z nich během několika dní (2-3) odezní spontánně. Opakované či těžké záněty však určitě nepodceňujte a řiďte se jen doporučeními a nastavenou léčbou vašeho lékaře či lékařky.
13 domácích tipů a rad, jak s bolestmi oušek zatočit
1) Naučit děti hygienu nosu: i konvičky, i proplachy
Na první místo dáváme řadu důležitou z hlediska prevence. S bolestí sice nezatočí, ale zmírňuje tlak v uchu a urychlí hojení zánětu. Nakonec působí jako prevence před dalšími možnými záněty ouška v době nemoci. Na správnou hygienu nosu se odvolávají i dětské pediatričky MUDr. Jana Snopková a MUDr. Anna Popracová.
„Dítě je třeba co nejdříve naučit správně smrkat – ne obě dírky najednou. Vždy vysmrkat jednu dírku, druhou ucpat, potom druhou. Přitom vždy na té straně, kterou foukám, přidržet vstup do ouška. Takže nejprve správná hygiena nosu.
Pomoci můžete dítěti i konvičkováním, proplachy. Důsledně doporučuji doléčit každý soplík. Pokud mám antibiotické kapky, nepřerušit léčbu. po 2 dnech, ale minimálně 5-7 dní, pravidelně kapat do nosíku,“ potvrdila MUDr. Popracová.

2) Teplá sůl
Na bolest oušek u dětí může někdy nejlépe pomoci právě teplá sůl. „V případě, že se dítě hodně ponořovalo ve vodě a začne ho bolet ouško, je dobré nahřát například sůl a přiložit ji na ouško. Teplo a vlastnosti soli vsáknout tekutinu do sebe mohou pomoci jako první pomoc,“ vysvětluje dále MUDr. Popracová.
Stačí sůl zahřát v hrnci, na pánvi, radiátoru nebo v mikrovlnce, nasypat do sáčku a zabalit do ručníku. Ať si vaše dítě na ručník lehne, nebo mu ho přiložte na bolavé ouško. Pozor však na příliš horkou sůl nebo nahřátý ručník, aby se dítě nepopálilo.
3) Voda-ocet-bílý alkohol
Velkým pomocníkem jako součást první pomoci může být také ocet. Bylinkáři a bylinkářky doporučují jablečný – i studie prokázaly jeho antibakteriální účinky. Samozřejmě je třeba ho pečlivě smíchat s dalšími ingrediencemi.